Вакуумні техпластини

Різновидів гуми, яка використовується у промисловості, багато. Однією з них є вакуумна. Це по суті особливий різновид каучуку, що характеризується стійкістю до високого тиску та температур. Такі властивості значно розширюють сфери використання та функціональність виробів з цієї сировини. Тому вони затребувані і до їх якості висуваються жорсткі вимоги. Їм відповідає техпластина вакуумна ГОСТ. Просто зараз пояснимо в чому полягають її особливості та де доцільно її використовувати.
Для чого потрібна вакуумна гума
Вироби з цього матеріалу використовують в якості ізоляторів та амортизаторів, ущільнювачів. Вакуумні техпластини чи деталі з них захищають системи від впливу факторів зовнішнього середовища, нівелюють вірогідність тертя між металевими деталями, запобігають виникненню пошкоджень від ударів.
Виготовляють з пластин різноманітні деталі:
- прокладки для вакуумних систем;
- ущільнювачі для насосів і компресорів;
- вироби для герметизації з’єднань у вузлах та механізмах тощо.
Техпластини досить щільні, але при цьому легко піддаються різці, обробці, тому з них можна виготовляти деталі різних форм.
Плюси та мінуси вакуумної гуми
Будь який матеріал має позитивні характеристики та нюанси, які варто враховувати при роботі з ними. Вакуумна гума не виключення. У неї теж є певні плюси та мінуси. Так, переваги вакуумна пластина має наступні:
- Здатна забезпечити високий рівень герметичності. Матеріал настільки якісно ущільнює, що зводить до мінімуму навіть протікання газу та повітря, підходить для вакуумних систем.
- Має гарну стійкість до температур. Застосовувати її можна в діапазоні -30 – +90-230 градусів (в залежності від типу матеріалу) і при цьому зберігає стабільність властивостей.
- Хімічна інертність. Вакуумна гума стійка до дії агресивних середовищ, не вступає в реакцію з оливами, розчинниками, більшістю хімелементів, в тому числі агресивних.
- Довговічність. Матеріал не підвласний швидкому старінню, здатний служити довгі роки і при цьому не потребує великих затрат на обслуговування.
- Біосумісність. Вакуумна гума підходить для контакту з людським організмом, може використовуватися в харчовій промисловості.
- Пружність та еластичність. Завдяки цим властивостям можна виготовляти деталі складної форми і вони прості в установці.
Проте є також і мінуси в цього матеріалу, нюанси, які варто знати та враховувати:
- Вимогливість до умов зберігання. Вакуумні техпластини чутливі високої вологості та прямого сонячного проміння. Для їх зберігання потрібне прохолодне та сухе середовище.
- Вразливість до пошкоджень. Вакуумна гума досить міцна, але при сильному механічному навантаженні, перекосі може пошкодитися, тому деталі з неї не підходять для механізмів, в яких є гострі частини чи які сильно зношуються.
- Підвищена газопроникність (характерна для певних видів). Залежить це від типу полімеру і ця особливість обмежує їх використання в деяких вакуумних системах.
Варто відмітити, що при врахуванні мінусів, переваг у вакуумних техпластин дійсно більше, чим пояснюється великий попит на промислові гумові матеріали такого типу.
З чого виготовлені: марка гуми
Щоб наділити вакуумні техпластини тими перевагами, які для них характерні потрібна особлива сировина. У виробництві використовується гумова суміш марки 51-2062 чи №7889. Вони відрізняються за технічними характеристиками, вартістю та можливостями використання. Саме тому, варто звернути увагу при замовленні вакуумних техпластин, яка марка гуми використана для їх виготовлення.
Так, вироби з гуми №7889 більш еластичні, мають вищу стійкість до кислот та лугів, а виділення газу в них зменшується при зниженні температури. Проте вони не мають стійкості до дії олив та органічних сполук. Використовуються такі пластини здебільшого в атомній промисловості.
Більш затребуваними є вироби з гумової суміші № 51-2062. Вони відрізняються тим, що мають більш широку програму поставок і дешевші. Такі пластини стійкі до різних агресивних рідин та середовищ, тому застосовуються у багатьох сферах промисловості. Але при цьому важливо не забувати про якість. Від цього показника залежить, чи дійсно вироби з вакуумної гуми зможуть виконувати всі потрібні функції. Тому купувати техпластини треба лише у перевірених виробників, які мають сертифікати якості на вироби. В України це компанія «Промагро Україна».
Основні характеристики та види матеріалу
Вакуумна техпластина – це особливий різновид каучука, стій кого до високого тиску, низьких чи високих температур. Для нього властива гарна пружність і мінімальне виділення газу в оточуюче середовище. Також матеріал має високі показники спротиву до деформації, через що здатен на протязі довгого періоду зберігати стабільність форми.
Характеристики вакуумної техпластини можуть відрізнятися від їх типу. Виділяють наступні різновиди виробів:
- Формові.
- Неформові.
- Кольорові.
- Оливостійкі.
До формових належать гумові вироби, що мають вигляд круглих прокладок, шнурів з різним типом профілю. Виготовляються вони в умовах високої температури, коли рідка маса матеріалу заливається в резервуари, а звідти на стрічку станка чи в форми. Вироби потім запікаються в автоклаві, що дає змогу посилити їх міцність та стійкість до факторів впливу. Ширина виробів з формової гуми становить від 0,8 до 5 см, а сама має маркування I.
Неформова гума використовується, коли неможливо деталям придати потрібну форму звичним способом. Вулканізація матеріалу відбувається в автоклаві, після чого він обробляється для створення потрібних обрисів. Товщина неформової гуми набагато менша – 0,1-1 см. Маркується вона римською цифрою II.
Кольорова гума може мати різний відтінок. Так, найбільш розповсюджена біла та чорна, але бувають і інші відтінки. Проте на властивості матеріалу колір не завжди впливає, часто він відіграє просто естетичну роль. Хоча вироби з білої та чорної гуми мають відмінності. Біла гума випускається товщиною від 0,3 до 3 см і характеризується підвищеною пружністю та проникністю для газів. З неї виготовляють різні пластини, шнури та труби. Чорна, навпаки, не еластична, але вона практично не пропускає гази і стійка до впливу олив.
Оливостійка гума від інших відрізняється меншою міцністю. Проте, як ясно з назви, вона стійка до дії олій та мастила. Матеріал практично не поглинає ці речовини.
Галузі, де застосовують вакуумну техпластину
Матеріал, зважаючи на його властивості та переваги, має широке поширення в промисловості. Якщо говорити детальніше про застосування техпластини вакуумної, то вона затребувана в наступних сферах:
- Медицина.
- Хімічна промисловість.
- Автомобіле та суднобудування.
- Мікроелектроніка.
- Будівництво.
Загалом, практичність та надійність матеріалу робить його дуже затребуваним в різних галузях. Гумотехнічні вироби застосовують у різних механізмах, де важливо забезпечити герметичність з’єднань. Вони діють як ущільнювачі, перешкоджають потраплянню зайвого повітря, що може знизити ефективність роботи вузла на до 50% чи взагалі виведе обладнання зі строю.